Duda v. Macierewicz, 05.04.2017

 

ŚRODA, 5 KWIETNIA 2017, 11:34

PAD znów chce wyjaśnień od Macierewicza

– Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w imieniu prezydenta, zwrócił się do Antoniego Macierewicza o „stosowne wyjaśnienia” w sprawie działań wobec oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o sprawę ukarania degradacją oficer, która doprowadziła do uwolnienia z białoruskiego więzienia polskiego kapitana, a wcześniej przyczyniła się do złapania rosyjskich szpiegów. A także o próbę obniżenia stopnia płk. Krzysztofowi Duszy, byłemu szefowi CEK NATO – podaje portal TVN24.pl.

300polityka.pl

Ludwik Dorn: Rozpoczęła się operacja podtapiania Macierewicza

Data publikacji: 05.04.2017

Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn ocenił w programie „Jeden na jeden” w TVN24, że mimo coraz bardziej prawdopodobnej rekonstrukcji rządu, wątpliwym jest, by szef MON Antoni Macierewicz został w najbliższym czasie zdymisjonowany. – Rozpoczęła się rozciągnięta w czasie operacja podtapiania pana ministra – dodał w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Zdaniem Ludwika Dorna przemawiają za tym trzy fakty. Pierwszym ma być nagła i nieoczekiwana rezygnacja z prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusza Siwko, który był jednym z najbliższych i najwierniejszych współpracowników ministra obrony Antoniego Macierewicza. Drugim – mianowanie nowego wiceministra obrony Michała Dworczyka, z którym szef MON nie był nigdy w żaden sposób związany, a który teraz będzie odpowiadał m.in. za politykę historyczną i obroną terytorialną. Trzecią przesłanką – jak wskazał Dorn – są listy wysyłane do Macierewicza przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zdaniem byłego marszałka sejmu zarówno za prezydenckimi listami, jak i za całą akcją „podtapiania” kłopotliwego ministra obrony narodowej stoi prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Moim zdaniem przy potwierdzonym braku podmiotowości politycznej głowy RP nie ma innego wytłumaczenia niż to, że (Andrzej Duda – przyp. red.) zrobił to w ramach zlecenia – dodał Ludwik Dorn.

– Macierewicz pokazał, że sprawstwo kierownicze prezesa Kaczyńskiego ma swoje granice – mówił były marszałek sejmu. Jego zdaniem prezes PiS nie stracił kontroli, ale jeżeli szef MON nie poniesie konsekwencji, działacze partyjni średniego szczebla i posłowie mogą zwątpić w siłę Kaczyńskiego.

Dorn stwierdził też, że mało prawdopodobna jest zmiana na stanowisku premiera, bo to oznaczałoby przyznanie się PiS do tego, że „generalnie nam nie wyszło”. – Już po raz trzeci od czasu objęcia rządów przez PiS, a stanowiska premiera przez Beatę Szydło, słyszę, że szykuje się wymiana. To jest potwór z Loch Ness – dodał.

newsweek.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>